Међународне студије Модул: Глобалне и стратешке студије

Зашто Глобалне и стратешке студије?

Уписом на  новоакредитовани модул „Глобалне и стратешке студије“ (које су прве студије те врсте у нашој земљи) студенти ће имати прилику да стекну теоријска и практична знања o кључним одликама данашњег међународног система као и начину на који велике силе, али и средње и мале државе, опажају то окружење, осмишљају и спроводе своје велике стратегије али и конкретне стратешке документе попут стратегија националне безбедности и стратегија националне одбране. Таква знања и вештине, нарочито значајне у ери глобализованих међународних односа, омогућиће им да идентификују основне елементе стратегија и токове стратешког мишљења, аргументовано дискутују у академској заједници и критички промишљају о концепту стратегије и стратешком деловању различитих субјеката међународних односа. Поред тога студенти ће бити оспособљени да:

  • Унапреде постојећа и стекну нова теоријска и практичне знања и вештине у областима глобалних односа и стратешких студија;
  • Се упознају са појмом, конститутивним елементима и процесом изградње међународног поретка кроз историју;
  • Разумеју обрасце и особености, као и промене и трајности у стварању међународних поредака и односима међу великим силама;
  • Спознају распоред моћи међу великим силама у данашњем међународном поретку;
  • Уоче стратешки контекст и стратешке правце великих сила данашњице и разумеју зашто државници великих сила у временски истоветном тренутку доносе различите одлуке;
  • Идентификују основне елементе стратегија и токова стратешког мишљења;
  • Критички промишљају о концепту стратегије и стратешком деловању великих сила, средњих сила и малих држава;
  • Распознају различите стратегија великих сила (кроз историју и данас);
  • Критички промишљају стратегију спољне политике Србије кроз историју и у будућности;
  • Сумирају развој концепта глобалних ризика и промена ризика кроз историју;
  • Предвиђају глобалне ризике и промене.

Опис и режим студија

Студије су организоване у два семестра. У првом семестру поред обавезних предмета (Велике силе и међународни поредак и Мастер семинар) студенти могу да бирају следеће курсеве: Савремене теорије међународних односа; Анализа глобалних ризика;  Савремене међународне организације; Глобална економија: структура, процеси, актери; Међународне пословне трансакције; Балкан у међународним и глобалним односима на почетку 21. века; Савремена еколошка политика и одрживи развој. У другом семестру студенти имају прилику да, поред обавезног предмета (Стратегије и стратешко мишљење у међународним односима), слушају следеће изборне предмете: Стратешко мишљење и спољна политика Србије; Спољна и безбедносна политика САД после Хладног рата; Трансатлантски односи; Управљање кризом у ЕУ; Геополитика и геоекономија; Европска унија као глобални актер; Систем Уједињених нација.

На крају студија, студент је у обавези да пријави, напише и одбрани мастер рад.

Студијски програм акредитован је 2022. године.

ПРВИ СЕМЕСТАР – ОБАВЕЗНИ ПРЕДМЕТИ
ПРЕДМЕТ СТАТУС ЧАСОВИ ЕСПБ
Велике силе и међународни поредак Обавезан 2+1+1+0 6
Мастер семинар Обавезан 0+0+4+0 3
Стручна пракса Обавезан 0+0+0+6 3
ПРВИ СЕМЕСТАР – ИЗБОРНИ БЛОК 1 (бира се 18 ЕСПБ)
Савремене теорије међународних односа Изборни 2+1+1+0 6
Савремене међународне организације Изборни 2+1+1+0 6
Глобална економија: структура, процеси, актери Изборни 2+1+1+0 6
Међународне пословне трансакције Изборни 2+1+1+0 6
Балкан у међународним и глобалним односима на почетку 21. века Изборни 2+1+1+0 6
Савремена еколошка политика и одрживи развој Изборни 2+1+1+0 6
Анализа глобалних ризика Изборни 2+1+1+0 6
ДРУГИ СЕМЕСТАР – ОБАВЕЗНИ ПРЕДМЕТИ
Стратегије и стратешко мишљење у међународним односима Обавезан 2+1+1+0 6
Завршни рад Обавезан 0+0+8+1 12
ДРУГИ СЕМЕСТАР – ИЗБОРНИ БЛОК 2 (бира се 12 ЕСПБ)
Стратешко мишљење и спољна политика Србије Изборни 2+1+1+0 6
Спољна и безбедносна политика САД после Хладног рата Изборни 2+1+1+0 6
Трансатлантски односи Изборни 2+1+1+0 6
Управљање кризом у ЕУ Изборни 2+1+1+0 6
Геополитика и геоекономија Изборни 2+1+1+0 6
Европска унија као глобални актер Изборни 2+1+1+0 6
Систем Уједињених нација Изборни 2+1+1+0 6

Списак наставника

Руководилац модула „Глобалне и стратешке студије“ је проф. др Драган Р. Симић, а секретар мастер студија мр Драган Живојиновић.

Предавачи: проф. др Драган Р. Симић, проф. др Сања Данковић Степановић, проф. др Тања Мишчевић, проф. др Драгана Митровић, проф. др Маја Ковачевић, проф. др Дејан Јовић, проф. др Дарко Надић, проф. др Слободан Самарџић, доц. др Александар Милошевић, доц. др Стеван Недељковић, доц. др Милан Крстић, доц. др Марко Дашић.

Захваљујући стратешком партнерству са Универзитетом Клемсон (Clemson University) из Јужне Каролине и Универзитетом Охајо Стејт (The Ohio State University) из Охаја, као и подршци амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији, на студијама предаје и велики број гостујућих предавача из Сједињених Америчких Држава.

Начин полагања пријемног испита и неопходна литература

Пријемни испит се полаже кроз разговор са Комисијом. Разговор се води на основу књиге, Драган Р. Симић, Светска политика: међудржавни и међународни поредак, Светска политика, глобални односи, Факултет политичких наука Универзитета у Београду, Чигоја штампа, Београд, 2009, стр. 9-38; 149 – 190. и текста Драгана Р. Симића, „Измењени глобални стратешки контекст у другој деценији 21. столећа“, у: Драган Р. Симић, Дејан Миленковић, Драган Живојиновић, Урс., Европа за мене, Универзитет у Београду – Факултет политичких наука, Београд, 2018, стр. 87 -93.

E-mail контакт за литературу за пријемни и шире информације о студијама: проф. др Драган Р. Симић, e-mail: dragan.simic@fpn.bg.ac.rs или draganrsimic@yahoo.com; мр Драган Живојиновић: e-mail: dragan.zivojinovic@fpn.bg.ac.rs или zivojinovic75@yahoo.com

Термин пријемног испита 2022/23.

Разговор са комисијом ће се одржати или 5. или 6. октобра 2022. Тачан датум и сатница биће познати почетком септембра 2022. године.