ЗАШТО ОВАЈ МАСТЕР?
Избори су најмасовнији политички процес – у њему учествују индивидуални и колективни субјекти, грађани, све политичке институције, партије, невладин сектор, медији, компаније. Истовремено, то је конфликтан процес у којем се кандидати и странке боре за гласове бирача тражећи подршку за различите интересе обликоване у партијске програме. То је и најуређенији политички процес – зна се када почиње изборна утакмица, кo и под којим условима може учествовати, какве су улоге играча: бирача, кандидата, странака, медија; колико трају поједине фазе и када се завршавају. Изборна одлука је једна од најконтроверзнијих и нереципрочних одлука у политици – она је збир индивидуалних одлука појединаца – бирача, свих пунолетних грађана који њоме преносе своју сувереност на изразито мали број представника који ће доности одлуке у мандатном периоду који ће обавезивати све, оне који су гласали као и оне који су апстинирали, целу политичку заједницу.
Избори су зато централни зупчаник демократије. Питања како дизајнирати изборни систем, обезбедити да изборна арена гарантује слободну и поштену изборну утакмицу, како се у тим условима понашају бирачи, странке, медији, последњих деценија доминирају као централно поље политикологије. За то су заинтересовани псефолози и комуниколози, колико и политичари и медијски радници.
Сведоци смо кризе институције избора и у етаблираним демократијама. Умножавају се сумње у изборе. Све је више доказа о манипулацији избора путем новца, медија и државних ресурса, разних облика политичког насиља, фалсификовања изборне воље грађана, спорења око тачности изборних резултата. Растући утицај медија и новца на бираче и изборну вољу учинили су да се гласови третирају као берзанска роба. Партије све чешће губе улогу организованих група које посредују између грађана и власти. Оне све чешће следе упутства медијских маркетиншких магова, а бирачко тело све више постаје пасивна гомила која слуша и реагује на сервиране подстицаје. Од вере у демократију до неповерења у актере политике – странке, парламенте и владе – здрав скептицизам претвара се у политичку аверзију. Интерес за политику расте, а вера у политику, политичаре и учешће у политици се смањује. Да ли смо дошли у позицију да су избори постали фосилно гориво демократије? Као нафта која је покренула привреду, избори су покренули демократију, да би сада деформацијама почели производити бројне проблеме.
Све су то проблемски кругови који се изучавају и истражују на мастеру Избори и изборне кампање. Теоријска и емпиријска знања стечена на овом програму биће драгоцена за запослене у јавној управи који се баве различитим аспектима избора, страначке функционере и активисте, медијске посленике. Они ће овладати знањима и вештинама да самостално и тимски учествују у управљaњу изборима – планирању кампања, изради изборних стратегија, комуницирању са бирачима, коришћењу изборних механизама, нормирању изборног процеса.
КУРСЕВИ НА МОДУЛУ:
Изборни системи: дизајн и последице (обавезан)
Политичке партије и идеологије (обавезан)
Изборна мотивација (обавезан)
Изборна комуникација (обавезан)
Медији и избори – регулаторни аспекти (изборни)
Визуелна репрезентација политике (изборни)
Анализа медија (изборни)
Реторика у електронским медијима (изборни)
Политички живот Србије (изборни)
Изградња институција на Западном Балкану (изборни)
Транзиција и консолидација демократије у посткомунистичким друштвима (изборни)
Уставни дизајн у новим демократијама и подељеним друштвима (изборни)
Студијски програм акредитован је 2022. године.
Руководилац: Милан Јовановић
ЕСПБ: 60
Звање: мастер политиколог у области избора и изборних кампања
Предавачи на програму:
Марко Жиловић
Пријемни испит подразумева разговор чланова комисије са кандидатима о њиховој мотивацији да се упишу на последипломски курс Избори и изборне кампање као и о знању о изборном процесу стеченом током студија или учешћем у изборним кампањама.
СТУДЕНТИ СТАРИЈИХ ГЕНЕРАЦИЈА
Студенти који су уписали студије по акредитацији из 2015. године по том програму и завршавају студије, а све детаље о предметима могу видети у следећем документу: